
De szóval ez az exbarátnőm. A második általános iskolámban kerültünk egy osztályba. Abban a nagyon bizarr osztályban, amihez szinte csak rossz emlékek fűznek.
Viszonylag hamar egymásra találtunk, jókat tudtunk beszélgetni, együtt jártunk könyvtárba, hazavitt magukhoz, és mindkettőnknek fontos volt a jó eredmény a suliban. Zsani érettebbnek tűnt a többieknél, sokmindenről már kialakult véleménye volt 12 évesen. Valahol azt hiszem fel is néztem rá emiatt, meg amiért már akkor fiúzott, meg hogy ő már menstruált :-). Hangsúlyozom, felnéztem rá, és nem irigy voltam, mohón hallgattam a fiúzós történeteit. Furcsa volt és bántott viszont, hogy az osztálykiránduláson, bár mellém ült le először, egész úton másokkal diskurált engem magamra hagyva, és a kirándulás alatt is egy másik lánnyal sétálgatott, én pedig tanácstalanul ténferegtem, másokhoz csapódva. De azért a suliban a szünetek az enyéim voltak, és örültem neki.
Aztán egyszer beütött a krach. Irodalomórán kiselőadás-témákat kellett választani, Zsani épp hiányzott. Szerettem Mikszáthot. Igen, tudtam, hogy ő is, és azt is hogy ő szeretné csinálni. De nem éreztem igazságosnak, hogy lestoppolhatja előlem. Jelentkeztem, megkaptam a feladatot. Aztán mikor elmentem meglátogatni és leadni neki a házikat, elmondtam. Azt mondta, dögöljek meg. Szó szerint. És hihetetlen bűntudatom volt. De megbocsátott, és én hálás voltam érte.
Aztán mégegyszer hibáztam. Az egyik fiú-ügyét elkottyantottam egy másik barátnőnknek az osztályban. Visszajutott hozzá, persze. Azt mondta, soha többé nem tud megbízni bennem. Még aznap egyik szünetben bevallotta, nem is ez a fő ok. Kijelentette, mi soha nem lehetünk igazi barátnők, mert ő mindig irigy lesz, amiért nekem jobbak az eredményeim. Megdöbbentem, de beláttam, hogy így tényleg lehetetlen.
És a következő csavar (visszagondolva gusztustalan és szégyenletes, de ott és akkor abban a groteszk osztályban természetesnek tűnt) : a következő szünetben szabályosan lepaktáltunk, négy ember sorsa fölött döntöttünk. Hogytudniillik: ha már köztünk ez nem működik, gondoskodnunk kell más barátnőről. Nézzük például a Lenkét meg a Marcsit. Látszólag tökjól megvannak, jóbarátnők meg minden. Már tudtam mi következik. Nekem szegezte a kérdést, nagyvonalúan felajánlva a választás lehetőségét: Lenkét vagy Marcsit választod? ...
Lenkét választottam, mert tudtam, hogy ő magának Marcsit szeretné. Ezután szépen összehangoltan véghezvittük a barátnőcserét. A következő szünetben kicsaltam magammal Lenkét az udvarra, és utána ezt tettem minden szünetben, az én exbarátnőm is tette a dolgát Marcsival. Egyszercsak Lenke már az én barátnőm volt és nem a Marcsié.
Zsanival egy normális, de hűvösebb viszony maradt köztünk, én a nyolcadikos ballagásig is a csendes, szerény és őszinte Lenkével barátkoztam, most is jó szívvel gondolok rá vissza.
Aztán a véletlen úgy hozta, hogy ugyanabba a középiskolába vettek fel minket Zsanival, szerencsére más osztályba. Nagyon ritkán beszéltünk, inkább csak köszöntünk egymásnak a folyosón ha úgy hozta...
Amikor egyetemre is ugyanoda kerültünk, ráadásul ugyanarra a karra, majdnem ugyanolyan szakpárra, már kezdtem sorsszerűségre gyanakodni. Továbbra sem ismertük meg egymást, az öt év alatt egyszer sem beszéltünk. Nem éreztem én sem hajlandóságot a viszony normalizálására.
A mai napig ő azon két embernek egyike, akivel csúnyán megromlott a viszonyom (annyira, hogy még az ismerősös szájton sem ismerjük egymást). A másikról majd egy következő sztoriban.
És végül, hogy miért is állítottam pont ma emléket ennek a régenvolt "barátságnak"... Ancsim épp ma navigált el engem Zsani profiljára azon a bizonyos ismerősös honlapon. Találjátok ki, mit tartott magáról a legfontosabbnak közölni. Segítek. Egy nagyon pozitív személyiségnek vallja magát, aki mindig az élet napos oldalát nézi (mindez angolul persze). Nos? Sors vagy nem sors?